Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Odatv’ye konuştu: “Irkçı” diyenler Yetmez Ama Evetçi’ler

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İzmir’de bir kuyumcuya girip dükkanın Suriyeli sahibi Mustafa Hubu ile sohbet etti. Ümit Özdağ bu video üzerinden gelen tepkileri Odatv’ye yaptığı açıklamada değerlendirdi…

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İzmir’de bir kuyumcuya girip dükkanın Suriyeli sahibi Mustafa Hubu ile sohbet etti. Ümit Özdağ’ın, Mustafa Hubu’ya ülkesine geri dönmek isteyip istemediğini sorması üzerine, Hubu dönmek istemediğini, Türkiye vatandaşı olduğunu söyledi. Bu sırada Özdağ, Hubu’ya “Gösterir misin kartını?” diye sordu. Hubu da birkaç kartı çıkarıp masanın üzerine koydu, o anda Özdağ “Ooo silah taşıma ruhsatın da var” dedi.

Ümit Özdağ’ın Suriye’den gelip Türk vatandaşı olan kuyumcu ile sohbetinin videosu sosyal medyada tartışma yarattı. Özdağ’a yönelik “kafatasçı, ırkçı” yorumları yapıldı. Özdağ’ın videosu bugünkü gazetelere ise “Suriyeli esnafa kimlik sordu” başlığıyla yansıdı.

İşte tartışma yaratan o video: 

ÜMİT ÖZDAĞ ODATV’YE KONUŞTU

Odatv, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a ulaştı. Özdağ, tartışma yaratan videoya ve hakkındaki eleştirilere yanıt verdi.

Suriyeli kuyumcuyu hedef göstermediğini ifade eden Ümit Özdağ şunları söyledi:

“Suriyelilere vatandaşlık verilmesi üzerine bir siyasal duruş, bir politik mücadele bu… Bu kişinin kuyumcusuna girerken vatandaşlık verildiğini kendisine bilmiyorduk, kendisi söyleyince öğrendik. Hatta inanamadığımız için de spontane bir şekilde ‘göster’ dedik. O da çıkarttı gösterdi, beraberinde de silah ruhsatını gösterdi.”

“ASIL SORULMASI GEREKEN SORU” 

“Ümit Özdağ neden kimlik soruyorsun?” diye soranlara yanıt veren Özdağ açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu soruyu soranların, esas sorması gereken, milyonlarca insan sınırlardan nasıl kimlik göstermeden girdiler de Türkiye’de ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar. Sorulması gereken daha iki hafta önce İzmir’de yine, tek başına yolda sakin sakin yürüyen bir İzmirli kıza saldıran Suriyelinin yine kimliksiz bir Suriyeli olduğu ve Türkiye’de kayıtlarda olmadığı ortaya çıktı. Bunları Saray rejimine sormayanlar, Ümit Özdağ’a ‘neden kimlik sordun’ diye soruyorlar.”

“VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDE SON SÜRAT ÇALIŞMA”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 900 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini ve bu sürecin seçim odaklı şekilde hızla devam ettiğini şöyle açıkladı:

“Ben Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesiyim, Zafer Partisi’nin Genel Başkanıyım, milletvekiliyim ve Saray rejiminin 900 bin Suriyeliye vatandaşlık verdiği biliyorum ve vermeye de devam ediyorlar. Seçimleri etkilemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Nüfus dengelerini değiştirmeye çalışıyorlar, bunlardan blok oy bekliyorlar. Şu anda da Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde son sürat vatandaşlık verilmesi çalışmaları devam ediyor. Öte yandan, bütün polis teşkilatına talimat verilmiş ve Suriyeliler bulundukları illerde, evlerde şu ana kadar elektrik ve doğalgaz faturalarını üzerlerine almazken, Suriyelilerin faturaları üzerilerine almaları isteniyor. Böylece nerede oldukları kayıtlara geçiyor. Bu vatandaşlık verme sürecinin bir parçası… Aynı zamanda Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde çok hızlı bir adli sicil kontrolü yapılıyor, bu da vatandaşlık verme sürecinin bir parçası… Biz de Zafer Partisi olarak, Türk milletinin seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesini engellemek için, buna karşı bütün politik duruşumuzu ve mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdürmekte de kararlıyız. Ve bu çerçevede yapılan ‘neden sordu’ şeklindeki açıklamaların hiçbir kıymetiharbiyesi olmadığını düşünüyoruz.”

“BİZE IRKÇI DİYEN TAYFAYI BİLİYORUZ”

Ümit Özdağ, partisini hedef alanlar hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ben de, Zafer Partisi de, bize yönelik ırkçı suçlamasıyla saldırı düzenleyenlerin, Annan Planı’nda ‘evet’ diyenler olduğunu, ‘yetmez ama evet’ diyen tayfayla aynı olduğunu, FETÖ’yle işbirliği yapan tayfayla aynı tayfa olduğunu, terörle müzakere sürecinde Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye demokrasi getireceğini söyleyen tayfayla aynı tayfa olduklarını biliyoruz. Bunların ortak özelliği emperyalizmle her düzlemde ve her politikada işbirliği yapan gayri milli, vatansız bir kitle oluşudur. Onun için bu vatansızların Zafer Partisi’ne yönelik eleştirilerinin, komplolarının, suçlamalarının aslında bizim yaptığımız işin ne kadar doğru ve önemli olduğunu ortaya koymasından başka hiçbir anlamı yoktur. Ve bu tayfanın Türk halkının gözünde zerre kadar itibarı yoktur. Her türlü yalanı, iftirayı atabilirler, normaldir, üzerinde durmuyoruz, gülüp geçiyoruz.”

“BU ADAMIN BU TÜRKÇE İLE BU SINAVI GEÇMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Ümit Özdağ, Odatv’nin “Ziyaretleri devam ettirecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kesinlikle bu ziyaretleri arttırarak devam ettireceğiz. Türk halkının seçme ve seçilme özgürlüğünün kısıtlanması olan bu süreçle sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de bir yasa teklifi hazırladık, veriyoruz. Vatandaşlık verilenlerin ilk on sene oy kullanamamasıyla ilgili…

Bakın burada asıl sorulması gereken soru şu, lütfen bir silah taşıma ruhsatı için başvurun. Çok ayrıntılı bir psikolojik değerlendirme testi var. Bu psikolojik değerlendirme testi uzun bir test… Ve eğer bugün bu testi yapanın canı sıkkınsa, kısa yanıtlarla geçmeye çalışırsa, soru-cevaplarla yaparsa yine zor bir test… Bu adamın bu Türkçe ile bu sınavı geçmesi mümkün değil. Yani, Türk vatandaşlarına vermediğiniz, zorluk çıkardığınız, bana silah ruhsatı vermek için mahkemelerde beni süründüren İçişleri Bakanlığı bu Suriyeliye Türkçe bilmediği halde yasaları çiğneyerek veriyor silahı…

Yasaları ihlal eden biz değiliz, bunlara istisnai vatandaşlık vererek yasaları ihlal eden hükümet, Ak Parti, Saray… Türk milletinin elinde kalan son özgürlüğüne, seçme ve seçilme hakkı özgürlüğüne saldırıyorlar. Bu, İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesi rezaletinden daha büyük bir rezalet… 900 bin rakamı çok önemli bir rakam, az bir rakam değil. İstanbul ilk seçimde, 13 bin oy farkla kazanıldı. Yalova’da iki oyla kazandı CHP’de…”

Caner Taşpınar

Odatv.com

Comments are closed.