Ümit Özdağ: Kanal İstanbul Projesi, Türkiye’ye yapılacak en büyük ihanettir

Denizcilik basını mensuplarıyla DoubleTree by Hilton Hotel Istanbul’da buluşan Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde açıkladığı ve “Çılgın Proje” olarak de anılan Kanal İstanbul Projesi’nin Türkiye’ye yapılacak en büyük ihanet olduğunu söyledi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, denizcilik basını mensuplarıyla İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Piyalepaşa’daki DoubleTree by Hilton Hotel Istanbul’da bir araya geldi.

Yaklaşık 4 ay önce kurulmalarına rağmen tecrübeli isimlerle Türkiye’nin önünü açacak projeler için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özdağ, öncelikle hedeflerinin kısa vadede hayata geçirecekleri projeleri hazırlayarak halka anlatmak olduğunu söyledi.

Partisinin çalışmaları hakkında da bilgiler veren Özdağ, Türkiye’yi yönetecek kadroya sahip olduklarını ifade etti.

“KANAL İSTANBUL PROJESİ, İHANETTİR”

Kanal İstanbul ile ilgili bir soruya da cevap veren Özdağ, Kanal İstanbul Projesi’nin İstanbul’a yapılacak en büyük ihanetlerden birisi olacağının altını çizdi.

İstanbul Boğazı’na bir alternatif olarak hayata geçirilmesi planlanan Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekse bakanların gerçekleri çarpıtarak verilerden uzak söylemlerde bulunduklarını açıklayan Prof. Dr. Ümit Özdağ, burada amacın Boğaz’daki gemi trafiğini rahatlatmak değil; tamamen rant sağlamak olduğuna vurgu yaptı.

RAKAMLAR TERSİNİ SÖYLÜYOR

Özdağ, iktidarın 10 yıldır İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini azaltmak için Kanal İstanbul Projesi’nin yapılması gerektiğini savunsa da verilerin gerçeklikten tamamen uzak olduğunu söyledi.

2019 yılında 41 bin 112 adet geminin geçtiği İstanbul Boğazı’ndan 2020’de 38 bin 404 adet gemi geçtiğine dikkat çeken Özdağ, aradan geçen 1 yıldaki düşüş oranının yüzde 6.6 olduğunu kaydetti.

GEMİ HACMİ BÜYÜDÜ, GEÇİŞ AZALDI

Günden güne gelişen teknolojiyle birlikte giderek büyüyen gemilerin kapasitelerinin artığını belirten Özdağ, buna bağı olarak İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısı adedinde de düşüş yaşandığını kaydetti.

Özdağ, bunun en büyük göstergesini 2006 yılında İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısının 56 bin 606 adet, 2019’da 41 bin 112 ve 2020 yılında da 38 bin 404’e kadar gerilemesi olarak açıkladı.

YANLIŞ ÖRNEKLERLE HAKLILIK ÇABASI

Hükümetin sürekli daha önce İstanbul Boğazı’nda yaşanan gemi kazalarını ve son olarak Süveyş Kanalı’nda Mart ayında karaya oturan Ever Given konteyner gemisini örnek göstererek kendilerini haklı gösterme çabası içerisinde olduklarını açıklayan Özdağ, hükümet kanadından konuyla ilgili yapılan açıklamaların gerçeklikle bağdaşmadığına dikkat çekti.

Comments are closed.